Kom godt i gang med Google Analytics

Kom godt i gang med Google Analytics – få indsigt i din turismevirksomheds digitale performance
24. feb

Hvordan ved du, om dit website virker?

Hvilke kanaler skaffer dig gæster – og hvilke gør ikke?
Og hvordan kan data hjælpe dig med at træffe bedre beslutninger i din markedsføring?

Dette infomøde er målrettet turismevirksomheder (dog må alle virksomheder deltage), der er begyndere eller let øvede i Google Analytics, og som ønsker en praktisk og forståelig introduktion til, hvordan digitale data kan bruges aktivt i forretningen.

I løbet af tre timer får du en grundlæggende gennemgang af Google Analytics og en forståelse for, hvilke nøgletal der er relevante for netop turismeerhvervet – herunder overnatning, oplevelser, attraktioner, restauranter, detail og andre oplevelsesbaserede virksomheder.

Hvad handler dagen om?

Vi tager udgangspunkt i virkeligheden for små og mellemstore turismevirksomheder og fokuserer på:

  • Hvordan du får overblik over trafikken på dit website
  • Hvor dine besøgende kommer fra (Google, sociale medier, kampagner m.m.)
  • Hvordan brugerne bevæger sig rundt på dit website
  • Hvordan du kan måle effekten af markedsføring og sociale medier
  • Hvilke basale data der er værd at følge – og hvilke du roligt kan ignorere i starten

Alt bliver forklaret i et sprog, som ikke kræver teknisk baggrund.

Hvem bør deltage?

Infomødet er relevant for:

  • Turismevirksomheder og aktører inden for oplevelsesøkonomien
  • Virksomheder, der har et website og gerne vil forstå, hvordan det bliver brugt
  • Dig, der arbejder med markedsføring, kommunikation eller drift – eller som ejer virksomheden
  • Dig, der gerne vil træffe beslutninger baseret på data frem for mavefornemmelser

Du behøver ikke have arbejdet med Google Analytics før – nysgerrighed er rigeligt.

Hvad får du ud af at deltage?

Efter dagen vil du:

  • Have en grundlæggende forståelse af Google Analytics og dets muligheder
  • Vide hvilke tal og rapporter der er vigtigst for din type virksomhed
  • Kunne vurdere, om din markedsføring og dine kanaler giver værdi
  • Få inspiration til, hvordan data kan bruges som et praktisk beslutningsværktøj i hverdagen

Infomødet ledes af Tim Kjeldsen, lokal ekspert i Google Analytics og digital markedsføring, med stor erfaring i at gøre komplekse data forståelige og anvendelige for virksomheder.

Målet er, at du går hjem med klarere overblik, større tryghed i brugen af data – og lyst til at arbejde videre med din digitale indsigt.

Målgruppe

Målgruppen for arrangementet er primært virksomheder inden for turisme og oplevelsesøkonomi (dog må alle deltgte), som ønsker en bedre forståelse af deres digitale tilstedeværelse. Det henvender sig især til små og mellemstore virksomheder som overnatningssteder, attraktioner, oplevelsesudbydere, restauranter, detailbutikker og andre servicevirksomheder med turister som primær målgruppe. Deltagerne er typisk begyndere eller let øvede i Google Analytics og har et ønske om at bruge data mere aktivt til at forstå websitebrug, effekten af markedsføring og sociale medier samt til at træffe mere oplyste beslutninger i den daglige drift og udvikling af virksomheden.

Oplægsholder

Tim Nybro Kjeldsen
Freelancer - Shopify, WordPress & online marketing specialist

Tim Nybro Kjeldsen har
arbejdet med Google Analytics og online marketing de sidste 15 år i stort set
alle brancher som freelance konsulent. Derudover har Tim drevet egne webshops
og andre typer forretninger, som har givet ham et indblik i at stå på ”begge sider
af bordet”.

STYRK DINE KOMPETENCERI

Andre arrangementer

17. sep
Netværksmøde

ESG netværksmøde

ESG-netværket på Bornholm er for virksomheder, der ønsker at dykke ned i og dele viden om bæredygtighedsarbejde for at afdække og udnytte de forretningsmæssige potentialer ved ESG-indsatser. Målet er at styrke virksomhedernes evne til at arbejde systematisk og kontinuerligt med at udvikle deres ESG-indsatser.

17. september 2026 09:00 - 11:00
Adresse kommer
Læs mere
23. sep
Infomøde

IværksætterBASIS

ONLINE: Har du en forretningsidé- eller drøm? Er det første gang, du starter egen virksomhed? Få en generel introduktion til de vigtigste emner, du skal have styr på, herunder de formelle krav til oprettelse af virksomhed, og de forpligtelser, du har som stifter. Du bliver introduceret til grundlæggende viden om bl.a. virksomhedsformer, bogføring, moms, skat og jura.

23. september 2026 08:30 - 10:00
Webinar
Læs mere
25. sep
Workshop

Styrk din salgssamtale med AI og luk salget

Du kender sikkert situationen. Du har en god dialog med kunden, men samtalen ender ikke altid med en aftale. På denne workshop arbejder vi med, hvordan du skaber bedre kundesamtaler, stiller de rigtige spørgsmål og bliver skarpere på, hvad der skal til for at flytte kunden fra interesse til handling. Du går hjem med konkrete værktøjer, som du kan bruge med det samme – uanset om du sælger til private eller virksomheder.

25. september 2026 08:00 - 11:30
Baltic Energy Island i Rønne
Læs mere