Forside —— Cases —— Om os —— Hvorfor deltage?  —— Deltagere  —— Workshops

Hvad tilbyder vi konkret dig
og din virksomhed?

 

Løbende 1:1-sparring

Du får tilknyttet en fast konsulent, som følger dig og din virksomhed igennem hele forløbet.

I starten handler det om at snakke din virksomhed godt igennem og finde frem til, hvad du har af ønsker til fremtiden og til ny viden.

Konsulenten hjælper dig til hurtigt at komme i gang med at bruge den nye viden.

Du bestemmer tid og sted. Det handler om, at du får den viden og de red­skaber du ønsker, og at du får sat skub i din forretnings udvikling.

 

Workshops

Vi sammensætter et katalog, hvor du frit kan vælge de emner, du ønsker. Emnerne kan være: Fremtidens handel, kunde­rejsen, digitale redskaber (facebook, instagram mv.), grøn omstilling, procesoptimering og digital markedsføring eller andet.

Kataloget sammensættes ud fra de samtaler konsulenten har med virksomhederne. Derfor er det først klar i løbet af foråret 2021. De første workshops vil starte op i foråret 2021.

Du kan tilmelde dig og holde dig orienteret her.

Typisk varer en workshop nogle timer og vil bestå af både teori og muligheden for at arbejde med din egen forretning. Vi tilbyder workshops på forskellige niveauer, så det er tilpasset det niveau og de forudsætninger du har.

Tid og sted fastsættes ud fra hensynet til de tilmeldte virksomheder. Der vil altid være mulighed for at følge workshops on-line. Du vil også have mulighed for at gense en workshop via projektets hjemmeside.

Underviserne vil være førende eksperter inden for em­nerne.

 

Micro-mentor

Vi tilbyder dig individuel rådgivning om et konkret emne. Det kan være du har brug hjælp til facebook, webshop eller andet. Det kan du få gennem en micro-mentor.

Her vil du typisk få tildelt 4 timers rådgivning, hvor du får 1:1-rådgivning af en ekspert inden for lige præcis det område du har brug for. Din tilknyttede konsulent hjælper dig med at blive skarp på, hvad du præcis kan bruge mentoren til.

Micro-mentor startes op efter sommeren 2021.

 

Netværk med sparring og vidensdeling.

Det er altid godt at kunne sparre med gode kollegaer. Med disse netværk tilbyder vi forskellige former for aktiviteter, hvor du har mulighed for at lære andre virksomheder at kende, og I kan dele jeres gode og mindre gode erfaringer.
Netværkene bliver opdelt i brancher, faglige emner eller områder afhængig af dine og de andre forretningers ønsker.

Netværk startes op, når I ønsker det.

 

Vidste du?

På Sydfyn har over 300 forretninger allerede deltaget i et lignende projekt. Resultaterne er gode; over 90% af forretningerne har fået ny viden og over 80% har sat nye ting i gang i deres forretninger. Det har også betydet, at omsætningen i forretningerne samlet er steget med over 30 mio. kr. 

Se evt. mere på styrketerhvervigadeplan.dk

Projektet er afsluttet

Projektet er afsluttet ved udgangen af 2022, med en slutevaluering på 4,5 ud a 5 fra COWI. Læs hele evalueringen her.

“Det er klart at med de produkter vi sælger, er det vigtigt, at vores kunder også kan se og mærke dem. At købe et smykke er altid forbundet med en følelse. Den får du først, når du har set og mærket smykket. Derfor oplever vi også, at vores kunder kommer fra hele landet til butikken i Svendborg”, lyder det fra ægteparret, der fortsætter på næste forløb i Styrket Erhverv i Gadeplan

Ægteparret Sisse Jæger Thrane og Ole Jæger Thrane

Smykkevirksomheden VITA・VITA i Møllergade i Svendborg