Poul von Wowern driver von Wowern Consult, hvor han hjælper virksomheder med strategi, ledelse, kultur og kommerciel udvikling.

Han har hjulpet over 100 virksomheder med at skabe tydeligere retning, stærkere ledelse og bedre resultater. Poul arbejder særligt med, hvordan strategi bliver omsat til adfærd i hverdagen, og hvordan ledelse, kultur og eksekvering hænger sammen.

Han har solid praktisk erfaring fra bl.a. BDO, Grundfos, Maersk og Siemens Wind Power og kombinerer den erfaring med en stærk evne til at gøre komplekse emner konkrete, enkle og anvendelige.

På VIA University College har Poul udviklet strategi- og ledelsesfaget fra bunden og har undervist i det i 8 år

Poul er kendt for at koble strategi, mennesker og resultater sammen – og for at skabe læring, der både flytter mindset, adfærd og bundlinje.